نقد

فیلم 52 هرتز و تعریف درست منطق تجربی در سینمای اجتماعی

«۵۲هرتز» قرار نیست حکایت رابطه‌های شکل گرفته یا از هم گسیخته باشد، بلکه بستری است برای به تصویر کشیدن سرنوشت مقدر آدم‌هایی که هرکدام در دنیای خودساخته‌‌شان دچار چالش‌هایی هستند که درون پررمزورازشان را در برخورد با اتفاقات و شخصیت‌های پیرامونی‌شان به‌تدریج آشکار می‌کند و در معرض قضاوت قرار می‌دهد.

52 هرتز و فریاد ناشنیده‌ها

فیلم «52 هرتز» با بهره‌گیری از ساختار فیلم‌نامه‌هایی که بر مبنای پیرنگ چندرشته‌ای قرار گرفته تلاش دارد تا داستان سه جوان را در دل معضلات اجتماعی اعتیاد، اقتصاد و اشتغال روایت کند این فیلم که صدای ناشنیده جوانان زیر پوست این جامعه است، می‌توانست یک سه‌گانه کوتاه مهم و اثرگذار باشد.

آویختگی؛ حرکت روی مرز عشق و ترحم

آویختگی ساخته مهدی رضایی، به‌رغم ضعف‌هایش تلاشی قابل‌قبول برای رسیدن به نوعی از سینمای اجتماعی است که می‌خواهد با انتخاب فرم روایی، نزدیک به فضای نمایش که دغدغه یکی از شخصیت‌های اصلی آن نیز هست، نگاهی از نزدیک به یک اتفاق تراژیک عاشقانه با چاشنی اعتیاد به روانگردان‌ها داشته باشد.

فیلم ایساتیس مستندی چشم نواز و تحسین برانگیز است

هوشنگ گلمکانی روزنامه نگار و منتقد سینما با اشاره به اکران فیلم مستند ایساتیس در گروه سینمایی هنرو تجربه نوشت : «ایساتیس» مستندی باارزش و دیدنی‌ست با فیلم‌برداری بسیار چشم‌نواز مهدی آزادی و موسیقی زیبای ستار اورکی که تماشایش را با تاکید و اصرار، روی پرده یکی از سینماهای گروه هنر و تجربه توصیه می‌کنم.

نفس عاشقان سینما بند آمد!

بوردول نقش مهمی در شناسایی و به‌کارگیری رویکرد نئوفرمالیسم در مطالعات و نقد فیلم داشت. نئوفرمالیست به عنوان رویکردی برای تحلیل و خوانش فیلم‌ها، برآمده از نظریه‌های منتقدان ادبی روسی است که به عنوان فرمالیستهای روسی شناخته می‌شدند.

فرو ریزی دیوار جوانی /کارگردان جوانی که باید او را جدی گرفت

فیلم «۵۲ هرتز» نشان داد که سازندگان آثاری با موضوعات اجتماعی، به ویژه موضوعات معطوف به مواد مخدر و فقر و سرقت و حاشیه شهرها را باید جدی گرفت. اين اثر، فیلمی غافلگیرکننده نبود، اما می‌توان نمای کلی و کانون آن را به خوبی درک کرد و حتی برای مخاطب سرگرم‌کننده باشد.

مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید. نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.
نشانی: خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی ، نرسیده به توانیر نبش کوچه لنکران(احتشام سابق) ، طبقه سوم
کدپستی : 1434843619 - تلفن : 02188673281 - 02188673280