کارگردان سمفونی حمید مطرح کرد :

گرانی و پراکندگی تصاویر آرشیوی ساخت مستند را سخت می‌کند

گرانی و پراکندگی تصاویر آرشیوی ساخت مستند را سخت می‌کند
پژوهشگر، نویسنده و کارگردان مستند «سمفونی حمید» می گوید جشنواره های ایرانی کم کم تبدیل به جشنواره های موضوعی می‌شوند و فیلم های ورزشی دغدغه‌شان نیست.

پژوهشگر، نویسنده و کارگردان مستند «سمفونی حمید» می گوید جشنواره های ایرانی کم کم تبدیل به جشنواره های موضوعی می‌شوند و فیلم های ورزشی دغدغه‌شان نیست.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، جعفر صادقی پژوهشگر، نویسنده و کارگردان فیلم مستند «سمفونی حمید» که این روزها در حال اکران است، درباره اولین فیلم مستند فوتبالی خود عنوان کرد: مستند «فرشاد آقای گل» را پیش از این درباره زندگی فوتبالی مهاجم سابق پرسپولیس کارگردانی کردم و این مستند در سال ۱۳۹۷ از سینماهای هنر و تجربه اکران شد.

 

او بیان کرد: من از سال ۱۳۸۷ به صورت ویژه در حوزه آرشیو به فعالیت پرداخته‌ام و بزرگترین آرشیو تصاویر فوتبالی را در ایران دارم. زمانی که آرشیو تصاویر فوتبالی را مرور می کردم متوجه شدم حمید علیدوستی کاراکتری جذاب است که می توانم فیلم مستندی درباره‌اش ساخت.

 

صادقی ادامه داد: با توجه به اینکه علیدوستی در تیم هایی چون پرسپولیس و استقلال بازی نکرده بود، زیاد دیده نشده و از این بابت سوژه مناسب و جذابی برای پرداخت یک اثر مستند به شمار می رفت. کارگردان مستند «فرشاد آقای گل» عنوان کرد: پس از پایان مستند «فرشاد آقای گل» که به زندگی فرشاد پیوس بازیکن اسبق تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس می پرداخت، تصمیم گرفتم تا ساخت مستندی درباره حمید علیدوستی را آغاز کنم و به همین دلیل بررسی و پژوهش در این‌باره را آغاز کردم.

 

این پژوهشگر و کارگردان خاطرنشان کرد: برای پژوهش ساخت مستند «سمفونی حمید» حدود ۷۷ هزار صفحه مجله را یکی یکی بررسی کردم. تمام مجلات ورزشی سال ۵۴ تا ۷۶ ورق به ورق اسکن شد تا یک پژوهش دقیق در مورد حمید علیدوستی ارایه شود.دوست داشتم تا فیلم براساس پژوهش دقیق انجام شود و تنها براساس یک مصاحبه و چند صحبت محدود نباشد بلکه به عنوان یک آرشیو و منبع مورد توجه قرار بگیرد.

 

صادقی عنوان کرد: اینکه بتوانم برای ساخت اثر فریم به فریم تصویر تهیه، خریداری و ادیت کنم تا کار از نظر آرشیو هم منبع قابل اعتنایی باشد، بسیار طاقت فرسا بود.

 

کارگردان مستند «فرشاد آقای گل» از علاقه خود به تهیه آرشیو تصاویر فوتبال از کودکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به منابع تصویری که در دست دارم، می توانم ده الی پانزده فیلم مستند در زمینه فوتبال بسازم‌.

 

او با اشاره به زمان سپری شده برای تحقیق و ساخت «مستند حمید» اعلام کرد: به صورت تخصصی در مورد فیلم «مستند حمید» حدود ۸ ماه قبل از تصویربرداری صبح و شب در حال مطالعه، بررسی و فراهم کردن شرایط پیش تولید بودم. تصویربرداری کار نیز پس از پژوهش نزدیک به دوسال و نیم زمان برد و از اواخر دوران تصویربرداری کار تدوین فیلم را به صورت همزمان شروع کردم که تدوین کار نیز در طول یکسال انجام شد.

 

صادقی اعلام کرد: حدود سه سال پیش باشگاه هما برای حمید علیدوستی به عنوان بازیکنی که در آن تیم بازی می کرد، بزرگداشتی گرفته بود که تعداد محدودی تصویر از این فوتبالیست پخش شد.

 

کارگردان مستند «فرشاد آقای گل» گفت: به دست آوردن این حجم از تصاویر از حمید علیدوستی بسیار سخت بود و زمانی که برای اولین بار خودش این تصاویر را دید باورش نمی شد که این همه آرشیو از زمان فعالیتش وجود داشته باشد.

 


این مستندساز خاطرنشان کرد: یکی از بازوهای اصلی فیلم، آرشیو قوی آن است. برای اینکه کار سرهم بندی نشود، تلاش زیادی برای به دست آوردن آرشیو کردم. من آدم متمولی نیستم باید پس انداز می کردم تا می توانستم یک تصویر را خریداری کنم و متاسفانه چون آرشیوها شخصی بود و من هم قبلا یک فیلم در این زمینه ساخته بودم برخی افراد با این تصور که میلیاردر هستم تصاویر را با قیمت های چند برابر در اختیارم قرار می دادند.
 

کارگردان مستند «سمفونی حمید» با اشاره به اینکه پروسه دسترسی به آرشیو فیلم های فوتبالی دوازده سال طول کشید، توضیح داد: آرشیو در تمام جهان بسیار باارزش است ولی در ایران دسته بندی نشده و به صورت تخصصی به آن پرداخته می شود.

 

او ادامه داد: اگر به صورت تخصصی از سال ۱۳۸۷ آرشیو تصاویر فوتبالی جمع آوری نمی کردم تنها برای همین یک پروژه «سمفونی حمید» باید ۱۲ سال صرف به دست آوردن آرشیو می شد.

منبع خبرگزاری صبا 


مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید. نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.
نشانی: خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی ، نرسیده به توانیر نبش کوچه لنکران(احتشام سابق) ، طبقه سوم
کدپستی : 1434843619 - تلفن : 02188673281 - 02188673280