نگاه منتقد،سعید مروتی

صحنه آخر ،غلیان احساسات در تعزیه‌ای متفاوت

صحنه آخر ،غلیان احساسات در تعزیه‌ای متفاوت
مستند سینمایی « صحنه آخر» که هم اکنون روی پرده سینماهاست نگاهی تازه به مراسمی آیینی مذهبی دارد.

سعید مروتی روزنامه نگار و منتقد سینما  در روزنامه همشهری با اشاره به نمایش فیلم مستند صحنه آخر در گروه سینمایی هنرو تجربه نوشت :مستند سینمایی « صحنه آخر» که هم اکنون روی پرده سینماهاست نگاهی تازه به مراسمی آیینی مذهبی دارد.

 مستند سینمایی «صحنه‌آخر»  به یکی از مهم ترین آیین های مذهبی ایرانیان پرداخته است. تعزیه‌ای که در طول سال‌های طولانی بدون صحنه آخرش اجرا شده است.

فیلمساز در این روایت با بازیگر نقش شمر همراه شده و تصویری از آیین (تعزیه) و مخاطب (مردم حصیرآباد، منطقه‌ای در اهواز) ارائه می‌دهد؛ تعزیه‌ای که سال‌هاست تمام نمی‌شود چون مردم چنان شور و احساس‌شان برانگیخته می‌شود که اجازه نمی‌دهند صحنه‌آخر (‌شهادت امام‌حسین‌(ع)‌) اجرا شود.

فیلم با بازیگر نقش شمر همراه می‌شود و به حواشی اجرای این تعزیه می‌پردازد.

دوربین جست‌وجوگر محمد قاسم‌پور کارگردان و تهیه‌کننده مستند صحنه آخر، هم رخداد را واکاوی می‌کند و هم به ذات ماجرا، نزدیک می‌شود. آنچه به فیلم قوت می‌بخشد، احساس و ارادت ویژه مردم به امام‌حسین (ع) است و دریچه ورود به این ماجرا و آنچه امکان نمایش تبلور این احساسات را فراهم می‌کند. تعزیه‌ای است که به باور می‌نشیند.

منبع : روزنامه همشهری


مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید. نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.
نشانی: خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی ، نرسیده به توانیر نبش کوچه لنکران(احتشام سابق) ، طبقه سوم
کدپستی : 1434843619 - تلفن : 02188673281 - 02188673280